Awards

Results of IOFF 2018 version:

( Download the laurels from this link: https://filmfreeway.com/laurels/7671/IOFF) [ Diploma/Certificates will be emailed within 15 January 2019 ]

Animation Short Film
Best Award : Message of the Animals-Elke H. Markopoulos, Rainer Ludwigs -Germany
Special Mention Award : Noon – Ahmad Aqeel – Jordan
Special Mention Award : One Last Dance – Will Rowson – United Kingdom
Jury Choice Award : Dread – Farha Jabin – Bangladesh

Children`s Film
Best Award : Afloat – Kristina Mileska – Canada
Special Mention Award : The Queen Bee – Kristine Rande- Norway
Jury Choice Award : 13 – Cynthia Pepper – United States

Debut Short Film
Best Award : The Patient – Ari Rissotti – Italy
Special Mention Award : A Month – Zgjim Terziqi – Kosovo
Jury Choice Award : My Truth – Stefani Raycheva – Bulgaria

Documentary Feature Film
Best Award : WOMEN ARE THE ANSWER – Fiona Cochrane – Australia
Special Mention Award : Made Like A Gun – Eitan Zur – Israel
Jury Choice Award : Tables of Istanbul – Zeynep Kilic – United States

Educational Film
Best Award : I AM LIFE – SATYAJIT DASGUPTA – India

Experimental Film
Best Award : Don’t Wake, Eurydice – Giorgos Efthimiou – Greece
Special Mention Award : Emerald Ice – Jesseca Ynez Simmons – United States
Jury Choice Award : ENTROPY – HÜSEYİN URÇUK – Turkey

Film Made by Kids
Best Award : Underwater FIGHT – Artem Khutornoy – Russian Federation

Film on Human Rights
Best Award : 4242 – Sara Eustaquio- Portugal
Special Mention Award : Dyab – Mazin Sherabayani – Iraq
Jury Choice Award : Extinction – Iram Parveen Bilal – United States

Film on Nature/Environment/Wildlife
Best Award : Hidden Beauty – The Orchids of the Saale Valley-David Cebulla- Germany
Special Mention Award : The Storm Downstream -Jesseca Simmons – United States

Film on Disability Issues
Best Award : ROOM TO THE STARS – ILUNE DIAZ – Spain
Special Mention Award : IN A WHIRLWIND -Henrique Manuel Pereira- Portugal
Jury Choice Award : Language of Love – Jean-Luc Julien – Germany

Film_on_Religion
Best Award : The Revelator – Deniz Campinar – Belgium
Special Mention Award : The Illusion – Furqan Butt – Canada

Movie_Trailer
Best Award : Birds in the Mist – Thiago Beckenkamp – Brazil
Special Mention Award : Rhymes – Luca Luongo – Italy
Jury Choice Award : NORADRENALINE – Sukru Ozcevik- Turkey

Music Video
Best Award : Everybody Lies at Night – Oscar Martin – Spain
Special Mention Award : Dimension – Saba  – United States
Jury Choice Award : Nature – Hadi Mostafaei – Iran, Islamic Republic of

Screenplay Contest (Short Film)
Best Award : Love Border – Sukru Ozcevik- Turkey
Jury Choice Award : Rhino – Behzad Asadi – Iran, Islamic Republic of
Special Mention Award : The Future is in BUGS! – Michael Griffin, Peter Tonkin – Australia

Short Film (Student)
Best Award : Annabel Lee – Carl T. Rogers – United States
Special Mention Award : Campo adentro – Ivan Djeredjian – Argentina
Jury Choice Award : Edges of Love. Painted Love. -Maria Galkina- Russian Federation

Short Documentary Film
Best Award : Nobody Dies Here – Simon Panay – France
Jury Choice Award : A story of emigration – Stephanie Koussa -Lebanon
Special Mention Award : Alfaião – André Almeida Rodrigues – Portugal

Short Film
Special Mention Award : Soren – Alfredo Hernandez Alvarez – Mexico
Best Award : The Silent Mob – Harvan Agustriansyah- Indonesia
Jury Choice Award : Livornia – Shaurin Zainurin – Malaysia

Short Film (Work-in-Progress)
Best Award : Love of Fate – Elshan Aliyev – Azerbaijan
Special Mention Award : Creation – Sara Eustaquio- Portugal

South Asian Film
Best Award : Khidkee – Rohan Parshuram Kanawade – India
Special Mention Award : Mahasamparka – The Grand Connection-Santhosh Gopal – India
Jury Choice Award : ELI – Madhawa Thirimanna – Sri Lanka

Television ( Pilot Program)
Best Award : Agrinoui – Alexis Chaviaras – Cyprus

Television (Program Series)
Best Award : Stage Mums – Alexis Chaviaras – Australia

Treatment / Synopsis
Best Award : Old Man’s war- Eranda Mahagamage – Sri Lanka

Women Filmmakers
Best Award : Blessed Days – Valentina Casadei – France
Special Mention Award : A black game – Mary Marinopoulou – Latvia
Jury Choice Award : A Crazy Teacher – nawal kaffouf – France

Young Filmmaker
Best Award : EID MUBARAK (The Dirty Business) -Shabbir Mahmood – Bangladesh
Jury Choice Award : Anuswaran – Sayantan Bose- India
Special Mention Award : Oranges – Piotr Szczyszyk, Maciej Bogdański – Poland

Film_on_women
Best Award : Still alive – Kossai Al Asadi – Syrian Arab Republic
Special Mention Award : Undercurrent – Anne Verheij – United Kingdom
Jury Choice Award : SITA – Sandip Pratihar – India

Debut Feature Film
Special Mention Award : The Quest (Chol Jaai) -Masuma Rahman Tani – Bangladesh

Results of IOFF2016 version: 

WINNERS OF FEW CATEGORIES

COUNTRY BEST AWARD

[wpdatatable id=3]

CATEGORY WISE AWARDS

BEST AWARD for this category:
INTROVERT Anna Draitsyna Russian Federation

JURY AWARD for this category:
Mehrunisa has fallen in love Qasim Naeem Pakistan

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
I love museum Stas Lozovskyi, Viktor Bulyga Ukraine

AWARD OF RECOGNITION for this category:
MOUNTAIN PASS justin hunter Australia

BEST AWARD for this category:
2 Girls jeo baby India

JURY AWARD for this category:
KIDS OF CARNAVAL Luiz Carlos Lucena Brazil

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Birds Giorgi Tkemaladze Georgia

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Snack Time Claudia Mattos Brazil

BEST AWARD for this category:
SHACKLE DEDIPYA JOSHII India

JURY AWARD for this category:
bUTT Nitesh Pradhan India

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Dive Archana Chandrashekar India

AWARD OF RECOGNITION for this category:
IRONY DEEPAK MAHAAN India

BEST AWARD for this category:
Skyview Elementary School First Animation
Directors : Samuel Bernal, Amyia Carder, Josh Harris, Deanna Hayes,
Aundrea Hermosillo, Arthur Melina, Isabell Munoz, Jason Reynoso, Alicia Rios,
Sammy Tlatenchi, Misael Tomas, Amber Whitaker
United States
JURY AWARD for this category:
Bust your windows Will Cournoyer Clements Canada

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Ana Nika Vahcic, Marko Bicanic Croatia

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Joystick S. Irfan India

BEST AWARD for this category:
Hannah’s Dance Vesna Marich United Kingdom

JURY AWARD for this category:
The Predators of Transylvania Julia Kolenakova Slovakia

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Passionnément Romy Yao France

AWARD OF RECOGNITION for this category:
The Open Heart Maria Galkina Russian Federation

BEST AWARD for this category:
Stay Ahn Sangwook Korea, Republic of

JURY AWARD for this category:
Desert child Luna Steven Switzerland
Oh My God GUIDO DI PAOLO Italy

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
UNKNOWN Salah Salehi Iran, Islamic Republic of

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Life on Water Rafiqfuad Yarahmadi

BEST AWARD for this category:
The trailer of Ádám Nádasdy’s book Sámuel Barna Hungary

JURY AWARD for this category:
Haunted trailer David Duty United States

BEST AWARD for this category:
HellFire (Bed of Ashes) HD MICHAEL YOUNG United States

BEST AWARD for this category:
Material Girl Hallelujah ONOH United States

JURY AWARD for this category:
The Paradox Spencer McKay United States

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Max and Aimee Michael Alex Pearce United States

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Fanette Sebastien Chamaillard France

BEST AWARD for this category:
LANGTO Sourish Dey India

JURY AWARD for this category:
Blockade Aminur Rahman Mukul Bangladesh
The Poster Ahsif Khan Bangladesh

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
The Singing Teacher Inshra Russell Bangladesh
The Desperate Woman Shabbir Mahmood Bangladesh

AWARD OF RECOGNITION for this category:
DASEIN SHAILIK BHAUMIK India

BEST AWARD for this category:
The Last Tear Christopher H.K. Lee United States

JURY AWARD for this category:
Machine Cancer Alejandro Cohen Arazi, José Binetti Argentina

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Picturing War Konstantin Flemig Germany

AWARD OF RECOGNITION for this category:
All About My Pregnancy Supriyadi Indonesia

BEST AWARD for this category:
Oblivion season Abbas Rafei Iran, Islamic Republic of

JURY AWARD for this category:
Valad Amir Abbas Rabi-E Iran, Islamic Republic of
The Sinners Gerlando Infuso Belgium

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Aalia Rony Khoubieh Lebanon
I AM NOT A VIRGIN Ghasem badirkhani Iran, Islamic Republic of

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Living an American Dream Dominik Balkow Germany

BEST AWARD for this category:
THE RAINY NIGHT Alaaddin Toy Turkey

JURY AWARD for this category:
Dialing Bahaa Alkadumy Iraq

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Kalil Paulo A. Zumach Portugal

AWARD OF RECOGNITION for this category:
THE FORMOSA EXPERIMENT Verena Kyselka Germany

BEST AWARD for this category:
Man overboard Géraldine Doignon Belgium

JURY AWARD for this category:
SIMON Xhoslin Rama Albania

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Darker than midnight Sebastiano Riso Italy

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Shoes Morteza Asemani Iran, Islamic Republic of

BEST AWARD for this category:
Man of Devotion Lin, Chih-Jen Taiwan

JURY AWARD for this category:
“The Paradise trailer” Jakub Kurzynski, Sebastian Krolak
Poland

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
A place like this Philip Meyer Switzerland

AWARD OF RECOGNITION for this category:
THREE THE MOVIE Yassine Marco Marroccu, Elisabetta Minen Italy

BEST AWARD for this category:
Bekendor Anastasiya Kharchenko Ukraine

JURY AWARD for this category:
I am Morgan – Stolen Freedom Heiko Grimm, Carlos Godó Borrás, Irene
Buesa García New Zealand

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Whale Sharks of the Maldives Ashley Kelly Australia

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Happy Rain Isabelle Antunès France

BEST AWARD for this category:
IMBIBE NIRAV AJUDIA India

JURY AWARD for this category:
ONE DAY IN JULY hermes mangialardo Italy

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
The Humpback Whales of Cape Verde Tony Whelan Ireland

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Doll house Adriana Gil Spain

BEST AWARD for this category:
QUARTER OF THE MONTH Katharina Antonia Popov Germany

JURY AWARD for this category:
Star Wars: Threads of Destiny Rasmus Tirzitis Sweden

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Bully Stephen Gaffney Ireland

AWARD OF RECOGNITION for this category:
A Present from the Past Kawthar Younis Egypt

BEST AWARD for this category:
Bloodlines David Jackson United States

JURY AWARD for this category:
Moving Forest Emmanuel Coquelou, Yanette Shalter France

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
The Whyers Lora D’Addazio Belgium

AWARD OF RECOGNITION for this category:
The Camel & the Dromedary Julie Rembauville France

BEST AWARD for this category:
A Day in the Life of Young Robin Hood Chapter 9 Max Ortiz United
States

JURY AWARD for this category:
The Indian Caste System Ik Jagait India

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Stage Mums Anna Waters-Massey, Cleo Massey Australia

AWARD OF RECOGNITION for this category:
LAPATA SACH Ayush Sapra India

BEST AWARD for this category:
… Till the wet pulse of morning Farid Mirkhani Iran, Islamic Republic of

JURY AWARD for this category:
Before Me Mehmet Emre Gül Turkey

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
CIGNO (SWAN) Giovanni Rossi Italy

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Armenian Papers Ornella Macchia Belgium

BEST AWARD for this category:
NEKRO Pinar Sinan Turkey

JURY AWARD for this category:
Suitcases Leslie Pulsifer Canada
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
THE MAN OF MY LIFE Mélanie Delloye France
SUDDENLY ONE NIGHT Arantxa Echevarria Spain

AWARD OF RECOGNITION for this category:
FATAL Lima Karine France
AGAINST ALL ODDS, The Monarch Struggles to Survive Diane Smith
United States

BEST AWARD for this category:
Self-Deportation: The Untold Tale of a Marginal Woman Eugene Sun
Park United States

JURY AWARD for this category:
Maniac 8.2.8 Giorgos Efthimiou Greece

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Online Arijana Lekic- Fridrih Croatia

AWARD OF RECOGNITION for this category:
The Black Briefcase Hossein Zeynali Iran, Islamic Republic of

BEST AWARD for this category:
Putain Cypria Donato Belgium

JURY AWARD for this category:
Butterflies STEFANI RAYCHEVA Bulgaria

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
The Yellow Block Harrison Allen United States
Without Beth Florian Waerzeggers Belgium

AWARD OF RECOGNITION for this category:
BHUUKH ( Hunger ) Aniruddha Jaipurkar India

BEST AWARD for this category:
Once Upon a Time with Cowboys Eranda mahagamage
Sri Lanka

JURY AWARD for this category:
Second 63 Mazen lotfy Egypt
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Amateurs Yoo In-cheol Korea, Republic of
A NEW FAMILY SIMONE MANETTI Italy
AWARD OF RECOGNITION for this category:
The Wharf Aliff Ihsan Rahman Malaysia
Roboethics Rut Angielina G. Fuentes Spain

BEST AWARD for this category:
Mousse John Hellberg Sweden

JURY AWARD for this category:
The Province Daniel Johnstone United Kingdom
When it is not your time Alexandre Ottoveggio United
States
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
The Soldier Madhawa Srinath Thirimanna Sri Lanka
A Woman at a Piano (2013) Golnaz Jamsheed United Kingdom
PAHAL Sandip Pratihar India

AWARD OF RECOGNITION for this category:

Die Heart Indra van t Hooft Netherlands
The Caller Yogesh Sharma India

BEST AWARD for this category:
Pohang Harbor Mo Hyun-shin Korea, Republic of

JURY AWARD for this category:
“Shoulder the Lion” Erinnisse Rebisz, Patryk Rebisz United States
Vanitas Oscar Spierenburg Belgium
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
“Brazil My Love” Debora Reis Totton Brazil
Pythagorean Theorem lee wonbun China
AWARD OF RECOGNITION for this category:
Gringo JOSE LUIS SOLIS Mexico
MALETTAM- CONQUERING HEIGHTS THOMAS DEVASYA India

BEST AWARD for this category:
Neigh Hosein Jalilvand, Kian Darjazi Iran, Islamic Republic of

JURY AWARD for this category:
The other night factory Nathalie Giraud, Timothée Corteggiani
France
The Schoolboy Paloma Lommel United Kingdom

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
It Hit Upon the Roof teymour ghaderi Iran, Islamic Republic of
The Third Room Suk-hwa Hong Poland

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Sweet Gin and Cold Wine Amin Maher Iran, Islamic Republic of
How Not To Say I Love You?… Amir Ragporker Israel

BEST AWARD for this category:
WILDLIFE CROSSING! Noro Držiak, Anthony Wong Czech
Republic

JURY AWARD for this category:
Shades of gray Alexandra Averyanova Russian Federation
Like a butterfly Mohammad Afshar Nejad Iran, Islamic Republic of
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
The Orphan and the Polar Bear Neil Christopher Canada
Dad’s Fragile Doll Ali Zare Ghanatnowi Iran, Islamic Republic of

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Silk Road-The Journey Hong Huo China
Rosso Papavero Martin Smatana Slovakia

BEST AWARD for this category:
HOOKED, an epic tale (Film Treatment) Timothy M. Benson United
States

JURY AWARD for this category:
The Man Who Saved the Children Davide Abbatescianni
Estonia
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
“MARRIAGE” (work title) Durim Kryeziu Kosovo

AWARD OF RECOGNITION for this category:
Moon Shadows Marc I. Daniels United States

BEST AWARD for this category:
The Body Sally Shepard United States
JURY AWARD for this category:
Cruising Saba United States
SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Do Not Trust in Man Andy Bethea United States
La Fin Dan Huntley United Kingdom
AWARD OF RECOGNITION for this category:
“Phantasmagoria 2020” feature script itzhak begetrano Israel
Heaven Can Wait Dervis Cemal Akcicek Turkey

BEST AWARD for this category:
Gone (Screenplay/Script) John Hopper Australia
JURY AWARD for this category:
Never with violence Masoud Soheili Iran, Islamic Republic of

SPECIAL MENTION AWARD for this category:
Nahweh Jessie Carter United States
I AM VENKAT PENUBOTHU India
AWARD OF RECOGNITION for this category:
Back Stabber’s Cheryl A Taylor United States

[/vc_column]

Download Your Certificate

Download Laurels

[/vc_row]

background